Prawie tydzień winobrania, dwa dni zbierania winogron, ja siedziałam całe dnie w kuchni robiąc 60 gołąbków i ciasto ze śliwkami plus jeszcze inne dania. Z tego wszystkiego wyszło 100 litrów wina, które już w baniach pracuje, za dwa miesiące smakowanie i ciąg dalszy pracy w baniach i tak do wesela siostry. W tym czasie kiedy zrobiłam gołąbki to udało mi się upiec ciasto ze śliwkami. Sezon śliwkowy powoli dobiega końca. Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką jest napewno hitem jesieni prawie w każdym domu. No bo jak może nie smakować, kruche aromatyczne ciasto, pachnące śliwki i do tego pyszna kruszonka. W zależności od upodobań kruszonkę można sobie urozmaicić dodając np. pokruszone migdały albo wiórki kokosowe. Ja trochę poszalałam z tradycyjnym przepisem.
*W tym tygodniu dodam przepis na ciasto z dyni i zupę dyniową.
- 1/2 kg mąki pszennej
- 5 łyżek otrąb pszennych
- 5 łyżek otrąb granulowanych ze śliwką
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 g masła roślinnego lub masła
- 1/2 szklanki cukru (najlepiej brązowego)
- 2 żółtka
- 2 łyżki gęstej śmietany 18%
- 1 kg śliwek węgierek
- 5 łyżek mielonych migdałów ja dodałam paczkę migdałów w plasterkach
- 5 - 6 łyżek drobnego cukru może być cukier puder
- Cukier puder do posypania
Na stolnicę przesiać mąkę razem z cynamonem i proszkiem do pieczenia, dodać otręby, masło, cukier, żółtka oraz gęstą śmietanę. Wszystkie składniki razem posiekać, szybko zagnieść ciasto, pokruszyć jak na kruszonkę i schłodzić (w lodówce lub najszybciej w zamrażarce), ciasto może być w misce lub w foli.
W międzyczasie przygotować śliwki: opłukać, osuszyć, pokroić wzdłuż na połówki i usunąć pestki. Wymieszać z mielonymi migdałami i cukrem. Piekarnik nagrzać do 150 stopni.
1/3 ciasta pozostawić na wierzch. Pozostałą część ciasta rozsypać spód formy i potem dogniatamy ciasto do formy. Na surowe ciasto wyłożyć śliwki (przecięciem do góry), resztę ciasta rozsypać, można dosypać jeszcze granulowanych otrąb pszennych i płatków migdałowych. Wstawić do nagrzanego piekarnika, zwiększyć temperaturę do 180 stopni i piec 50 - 60 minut, aż ciasto się lekko zarumieni. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.
Też ostatnio robiłam kruche ciasto ze śliwkami, ale zamiast kruszonki (która to mi przenigdy nie wychodzi) dodałam pianę z białek. Śliwki są ogólnie super dodatkiem do ciast:)
OdpowiedzUsuńNajlepiej wychodzą ciasta typu na szybko i improwizacja:)
OdpowiedzUsuńapetyczne ciasto :)
OdpowiedzUsuńWygląda na pyszne:) Uwielbiam takie ciasta:)
OdpowiedzUsuńZnowu upiekę chyba to ciasto:)
OdpowiedzUsuńWspaniałe. Piękny kolor ciasta. I jak dużo śliwek :)
OdpowiedzUsuń