środa, 9 stycznia 2013

Szarlotka szybka i prosta


Będę was nudziła przez okres magisterski, bywa kiedy zawita nuda i nie wiesz co masz dalej począć, piszesz, projektujesz. Jest jeszcze czas ale już czujesz by zmienić temat lub wszystko zostawić i zacząć robić coś innego. Ten czas właśnie przyszedł kiedy mam pustkę, brak weny twórczej, brak chęci do pracy. Ale i tak cieszę się, że mam ogromną wspierającą rodzinę, z którą mogę się spotkać i coś dla nich dobrego upiec. W ten weekend przyjęłam gromadkę rodziny przy ponownym powitaniu nowego roku, a co tam można witać nowy rok trzy razy w tygodniu.

Na ten wyjątkowo sylwestrowo - noworoczny dzień upiekłam nic nadzwyczajnego, zwykłą, prostą szarlotkę. Każdy ją zna, każdy ją robi na wiele sposobów. Uważam, że jest najlepsza ze wszystkich, jakie do tej pory wypróbowałam. Szarlotka jest pół krucha, ani ciężka ani zbyt słodka, lekko maślana.



Składniki: 
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki cukru, dodałam trochę mniej
  • 250 g masła
  • 4 żółtka
  • łyżka gęstej śmietany
  • łyżeczka proszku do pieczenia
Masa jabłkowa:
  • 2 kg jabłek, dodałam 1 kg świeżych jabłek i litrowy słoik zaprawionych, tegorocznych jabłek
  • sok z jednej cytryny
  • 2 łyżki cukru pudru
  • łyżeczka cynamonu i zapomniałam dodać

Mąkę przesiewamy do dużej miski. Do przesianej mąki dodajemy proszek do pieczenia i wymieszamy. Dodajemy zimne masło i siekamy. W osobnym naczyniu żółtka wymieszamy z gęstą śmietaną i cukrem, całość wlewamy do miski z mąką i zagniatamy miksturę na gładką masę. Ciasto dzielimy na 2 części, w proporcji 2/3 i 1/3, większą część wstawiamy do lodówki, wcześniej zawijamy w folię, mniejszą także zawijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika.
Formę do pieczenia smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Większą część ciasta rozkładamy na spodzie i bokach formy. Układamy jabłka i posypujemy cynamonem. Na wierzchu zetrzemy na tarce o grubych oczkach pozostałe ciasto. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w około 180 stopniach, przez około 50 minut. Upieczone i wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem lub udekorować lukrem. Smacznego


5 komentarzy:

  1. wspaniała szarlotka ;) wprosiła bym się na kawałeczek, ale nad morze ciut daleko.

    Cóż, w Nowym Roku życzę Ci Helenko dużo motywacji do pisania pracy. Na pewno sobie poradzisz ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. to miał być prosty przepis...
    Poza tym nie jesne jest:
    "Mąkę przesiewamy, wsypujemy proszek do pieczenia, wymieszamy, dodajemy masło i siekamy, a następnie żółtka wymieszamy z gęstą śmietaną i cukrem, całość wlewamy do mąki i zagniatamy"

    - mąkę z czym przesiewamy ?
    - proszek wsypujemy do przesianej mąki ?
    - rozumiem, że wszystko powyższe wrzucamy do jednego naczynia, mieszamy, a następnie dodajemy masło
    - siekamy ???
    - żółtka wymieszamy z gęstą śmietaną i cukrem i wlewamy do mąki ??? Znowu mąka, ale tym razem nie przesiana ???
    - co zadniatamy ??? To z przesianą mąką czy to z nieprzesianą mąką ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi czytelniku. Mąkę przesiewamy bez niczego, a proszek wsypujemy do przesianej mąki. Masło najzwyczajniej siekamy. Zawsze siekamy jeżeli chcemy uzyskać kruche ciasto. Jeżeli wcześniej wspomniałam o mące przesianej to w dalszej części nadal występuje przesiana mąka.

      Usuń
  3. tradycyjna blacha do pieczenia 25 x 36 cm. Pozdrawiam i zapraszam

    OdpowiedzUsuń